środa, 26 października 2011

Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji


            Z publikowanych corocznie raportów ze sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych wynika, iż dziewczęta uzyskują z części humanistycznej znacznie lepsze wyniki niż chłopcy, a z części matematyczno-przyrodniczej, zwłaszcza z najtrudniejszego obszaru wymagań, nieco lepsi są chłopcy. Generalnie gorsze wyniki w nauce uzyskiwane przez chłopców wynikają w dużej mierze z dotykających ich częściej problemów wychowawczych, w tym absencji, które skutkują zdecydowanie większą drugorocznością chłopców niż dziewcząt.
             Z raportów Instytutu Spraw Publicznych monitorujących wdrażanie reformy strukturalno-programowej wynika, iż wśródrepetentów gimnazjów, aż 82% stanowią chłopcy.  
Do poprawy jakości kształcenia i wychowania w opisanym wyżej zakresie szkołom potrzebne są odpowiednie zasoby edukacyjne, przygotowana kadra i wsparcie przy opracowaniu i wdrażaniu programów rozwojowych. 

              Odpowiedzią na te potrzeby są opracowane na Dolnym Śląsku komplementarne projekty tworzące rozwiązanie Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji.


                                                                                                          (zdjęcie własne)

Szkoły pozyskają zasoby w ramach RPO poprzez dwa komplementarne projekty: 
  • „Dolnośląska e-Szkoła” - wyposażenie w najnowsze rozwiązania techniczne, co da możliwość kształtowania u uczniów umiejętności posługiwania się ICT w realizacji zadań i rozwiązywaniu problemów edukacyjnych;
  • „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie” - nowoczesne wyposażenie umożliwiające uczniom prowadzenie i obserwacjęeksperymentów z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. Istotna dla szkół będziemożliwość korzystania z platformy edukacyjnej stanowiącej wirtualne środowisko nauczania –uczenia się, pracy własnej i zespołowej, tworzenia i wykorzystania materiałówedukacyjnych oraz administrowania procesem kształcenia.
___________________________________________________________________
Nazwa beneficjenta: Samorząd Województwa Dolnośląskiego / 
Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Nazwa funduszu:                   Europejski Fundusz Społeczny
Nazwa programu operacyjnego: Kapitał Ludzki 2007-2013


Nr i nazwa działania: 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie 
wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty

Całkowita wartość projektu:          12 000 000,00 zł
Wartość wkładu Unii Europejskiej:10 200 000,00 zł.

7 komentarzy: